
Foto: Bildbyrån
Mikel Arteta har planen klar - Arsenal går för seger i Madrid.
Arteta: "Vi siktar på att vinna"
Hur tar man sig an en kvartsfinalretur mot Real Madrid när man leder med 3-0 efter den första matchen? Mikel Arteta har planen klar. - Vi siktar på att vinna, säger han.
I Madrid snackas det om den stora comebacken där Real laddar för att vända Arsenals 3-0-ledning på Santiago Bernabeu imorgon kväll.
Mikel Arteta och Arsenal har dock andra planer.
- Vi vill vinna matchen. Det är samma inställning som vi hade i London. Sakerna som vi måste göra. Det vi måste dominera genom matchen, i olika faser för att ge oss bästa möjliga chans att vinna matchen. Det är glasklart hur vi ska spela imorgon.
Hur ska ni göra för att stänga ute allt snack om en comeback för Real och den stämning som kommer att vara inne på arenan?
- Jag förstår snacket. Det är en del av deras historia och dom har förtjänat att prata om den här typen av scenarion. Vårat är helt annorlunda. Vårt mindset, hur vi förbereder oss och hur våra tankar är inför matchen. Och hur vi har bäst chans att vara bättre än dem i de aspekter som är viktiga för matchen för de vill ta matchen till ställen som helt annorlunda mot hur vi vill att det blir. Gör vi det har vi en bra chans att vinna matchen.
Senaste ett Mikel Arteta-lett Arsenal släppte in tre mål i en match var i december 2023. Då vände laget underläge till seger på Kenilworth Road i Luton. Matchen slutade 4-3 till The Gunners.
Senast man förlorade en match med tre måls marginal (0-3) var hemma mot Brighton & Hove Albion i Premier League i maj 2023.
- Det är 497 dagar sedan (Arsenal släppte in tre mål i en match), men det spelar ingen roll. Vi måste bevisa nu att vi kan göra det i en helt annan kontext. Och det är det vackra med det. Det är utmaningen och det är det fina med sport. Vi har visat att vi klarar av det och det ska ge oss trygghet och självförtroende att vi kan göra det. Nu ska vi bara visa det på planen, det är enda som räknas.