Medlemmar: 8664 st.
Visa menyn

Foto: Bildbyrån

Arteta är mer intresserad av hur PSV spelar än deras klena form.

"Jag är mer intresserad av hur de spelar"

mån 3 mar 2025 kl 22:57

PSV Eindhovens ligaform är svag. En seger på de sex senaste matcherna. Mikel Arteta vill inte lägga så mycket fokus på det inför morgondagens Champions League-möte. - Jag är mer intresserad av hur de spelar, säger Arsenaltränaren.

Tre oavgjorda, två förluster och bara en seger på de sex senaste matcherna har gjort att PSV Eindhoven tappade serieledningen i nederländska Eredivisie till Ajax.
Morgondagens motståndare har bara en trepoängare sedan nyår.
Dessutom åkte man ut ur den holländska cupen när man fick stryk hemma av Go Ahead Eagles.
Men man slog ut Juventus i Champions League.
Mikel Arteta var mer nyfiken av andra saker inför matchen.
- Resultaten i varierar i fotboll, jag är mer intresserad av hur de betett sig och hur de spelar. Varför dom gör vissa saker och vad vi kan förvänta oss av dem. Vilka deras svagheter är för att försöka besegra dem, säger han på presskonferensen.

Arsenal har mött PSV Eindhoven tio gånger genom åren. Fyra gånger har The Gunners vunnit, fyra gånger har det slutat oavgjort och två gånger har PSV vunnit.
Senaste matchen var ifjol. Den betydelselösa sista gruppspelsmatchen slutade 1-1 på Philips Stadion.
- Kontexten är helt annorlunda nu. Det har andra spelare. Vi har andra spelare. Momentumet är annorlunda. Vi spelade i en turnering då som vi redan var vidare i. Nu är det en match som avgör vilka som går vidare. Det är helt annorlunda.

PSV har också tunga spelare borta på grund av skador. Mittfältaren Malik Tillman och amerikanske anfallaren Ricardo Pepi kommer missa båda matcherna mot Arsenal. Duon har tillsammans gjort 29 mål den här säsongen.
Dessutom finns stora frågetecken för Sergiño Dest, Hirving Lozano och Joey Veerman.