Ludogorets - Arsenal 1/11 kl 20.45
![Bild för Andreas Näsström Bild för Andreas Näsström](https://www.arsenal.se/sites/default/files/styles/140x140/public/avatarer/picture-4281-1618925645.jpg?itok=yxCQcUY0)
Tätt mellan matcherna nu, gäller att matcha klokt! Motståndet borde verkligen vara överkomligt även på bortaplan så jag skulle vilja ha en lagom stark elva. Xhaka är väl tillgänglig nu?
Jag skulle vilja mönstra enligt följande
Ospina
Bellerin Mustafi Kos Gibbs
Coq Xhaka
Oxen Özil Iwobi
Giroud
Jag tycker Oxen behöver speltiden, en hel match vore på sin plats! Giroud ser jag gärna från start, om han borde spela 90 minuter låter jag vara osagt men trampar han igång nu har vi ytterligare ett tungt vapen att ta till. Till helgen mot Tottenham ser jag gärna åter Alexis. Monreal var borta senast men Gibbs fyllde upp med bravur. Hoppas på snar återkomst men Gibbs täcker mer än dugligt upp! Även om jag hoppas att även Walcott är tillbaka till helgen så ser jag ingen poäng med att kasta in honom för tidigt. Fler tankar inför CL-mötet?
Xhaka har förvisso alltid varit tillgänglig i CL men hans avstängning i England e nu avklarad.
Ser nog hellre Ramsey istället för Coq då Coq/Xhaka saknar den kreativa som vi har i Caz, vilket syntes i helgens match även om Xhaka har sina offensiva kvalitéer så är Ramseys bättre.
har gärna Gibbs då han för tillfället känns lika stabil som Monreal. Håller med om att ge Oxen speltid, Theo kommer garanterat spela mot Spurs om han frisknat till tills dess...
För övrigt är det självklart enbart seger som räknas och därmed säkerställt CL-slutspel för femtioelfte gången i rad, men i år skall vi kämpa om gruppsegern.
If it's too strong, then you're too weak!
Med tanke på hur högt Ludogorets stod med sin backlinje och hur dåliga de var på att falla när de inte hade press på bollhållaren så skulle jag spela en snabb djupledsforward som spets för att straffa dem och avgöra redan i första - börja med Alexis :)
Nu var det ju Coq/Elneny vi såg, Xhaka upplever jag ju som betydligt närmare ersättare till Caz än Elneny. Den här kombinationen har inte bekänt färg ännu oxh Ramsey har spelat typ 18 minuter senaste två månaderna. Jag tycker det känns tidigt samtidigt som jag vill se mer vad Coq/X har att ge. På sikt skulle jag hellre se kombinationen du efterfrågar och gärna efter typ minut 60 i den här också
Monreal och Cazorla tränade inte idag så de kan vi väl räkna bort. Walcott tränade så han kan nog vara aktuell även om jag gärna ser att han får sitta på bänken. Han skall ju avgöra i helgen hade jag tänkt mig :)
Svårt med en viktig bortamatch i CL mot ett sämre lag samma vecka som ett tufft London-derbyt. Samtidigt som man absolut inte vill tappa poäng i CL-gruppen så är det svårt att inte stirra sig blind på matchen i helgen.
Jag tar nog Giroud på topp bara för att Alexis skall få vila lite. På mittfältet skulle ju Ramsey/Xhaka vara en intressant duo men lite tidigt för Ramsey kanske.
Heppes elva ser väl rätt trolig ut. Jag tror inte Wenger vågar laborera speciellt mycket mer än det där.
Be excited!
Jo, det var ju ersätta Coq med Ramsey jag pratade om, därför brydde jag mig inte om Elneny, men visst blev det tyvärr lite otydligt.
Jag har inte varit imponerad av Coq i år och Ramsey har så mycket högre potential, därför ser jag gärna att vimsatsar på honom i denna matchen, där vi bara skall vinna...
If it's too strong, then you're too weak!
Jag har en känsla av att Coq kan vara med i vårt "ultimata mittfält" då jag tror på en lågt stående playmaker som t ex Cazorla eller Xhaka och en agressiv bollvinnare framför i en N'Golo Kante-roll. Som vi spelar just nu i alla fall med hög press och ett väldigt aktivt försvarsspel.
Men jag har säkert fel och Wenger har säkert fler strängar på sin lyra. Kanske kan Ramsey ta Coqs roll. Det finns många kombinationer som är intressanta. Kanske kan vi spela med en mer klassisk box-to-box med Ramsey som han gjorde väldigt framgångsrikt med Arteta. Och Coq är inte mittfältaren med mest potential med tanke på att vi har Cazorla, Xhaka, Elneny och Ramsey. Det håller jag helt och hållet med om.
Be excited!
Alexis vill inte vila =) Han kommer tjata på Wenger att han ska ha sina 70 minuter
Tror inte Ludogorets gör om samma misstag den här gången, men de är på tok för svaga för att rubba oss ändå. Segersiffror 3-0 räcker denna gång.
Är du imponerad av Xhaka? Jag är det inte förutom två fina skott då. Dock långt kvar innan jag dömer ut honom ska tilläggas! Borde vara en rätt bra match för honom detta!
Ingen Bellerin idag.
Hoppas få se Jenk på plan!
Om du inte kommer ihåg det har det aldrig hänt...
Jag är inte mäkta imponerad av Xhaka nej.
If it's too strong, then you're too weak!
Be excited!
Öh happ. Varför Ramsey framför AOC som faktiskt gjort det helt okay på sistone?
Stark elva. Kanske onödigt stark? Rädd för onödiga skador inför NLD i helgen.
Kul med Jenka! Dags för Xhaka att börja leverera!
COYG
Jag tycker nog vi roterar ungefär så mycket som man vågar. Hoppas bara vi kan göra ett tidigt mål och avgöra matchen hyftat tidigt så Alexis och Özil kan bytas ut i hyfsad tid.
Jag tror det blir tufft för Bulgarerna ikväll. Ramsey är i stan. Såg sjukt peppad ut sist.
Be excited!
Hmmm har de ändrat regeln att kapten bestämmer lång eller kort ärm? Mustafi verkar ju spela i kort å övriga lång.
har kanske gjort en Flamini och klippt av ärmarna ;)
enda vi egentligen "roterar" är ju Cech. Resten är ju pga skador.
COYG
Herregud Özil. Var det århundradets svagaste avslut. Så otroligt lojt. Vi måste sätta sådana chanser. Missade massor mot Sunderland senast med
COYG
Ibland behöver Wenger hjälp med rotation, då inför vi skador :)
Fan vad pinsamt
COYG
Dålig markering av Mustafi.
De är nog bäst o vakna till nu...
Alltså vad händer.....?
I år smäller det !
Åh min gud... Olympiacos, Dinamo all over again. Byt ut Mustafi.
Vi blir utspelade av ett lag vi spelade ut :o
Fantastiskt. Ännu en bortslarvad gruppseger. Varför är vi ens med i den här turneringen? Trött blir man.
#Championship
Fruktansvärt av Gibbs också.
Men Va fan Gibbs!
Dags att vakna jävla sopor!! Ska vi spela bort CL mot Ltthhddhkkgdswryjj från Bulgarien?
Bedrövligt försvarsarbete av Mustafi men även Kos får ju försöka se vilka motståndare som kommer
COYG
Bedrövlig matchinledning. Otroligt dåligt rakt igenom. Nu får vi se om det här laget har det rätta virket.
Be excited!
Sidor