Medlemmar: 8835 st.
Visa menyn

Förslag på 1:a maj

peripetie
fre 1 maj 2009 kl 00:00

Här kommer mina förslag till imperialismens företrädare i Arsenal Fotball Club Plc.

Skatta de högt betalada fotbollsstjärnorna högre ju sämre de presterar. För högt betalda människor måste lönen vara satt efter prestation. Ingen städare får högre lön för att det är renare efter gjort jobb. Adebayor däremot får bonus för varje mål han gör. Alltså för varje sumpad målchans dras 5% av hans veckolön och skänkes Francis Jeffers fond för barn med sneda fötter.

Inför Rot-avdrag för att spelare ska sätta hälarna i marken och "dig-in" som det heter på utrikiska. Det ska löna sig att ta på blåstället.

Låt Silvestre och Bendtner gå på undantag från "sist in-först ut"- regeln. Den regeln hämmar utvecklingen. Om vi höjer A-kassan så kanske de nöjer sig med att förbli arbetslösa och inte söker till någon annan klubb och förstör livet för de supportrarna. 

Inför lärlingsplatser även i de största imperialistiska klubbarna och se till så att Tony Adams får gå som lärling hos Wenger tills han kan ta sitt gesällprov.

Inga betyg! Hela värderingssystemet gör ju att vissa spelare blir osäkra och därmed presterar sämre. Om inga betyg fanns skulle de inte känna den pressen och kunna blomma ut i lugn och ro. Det finns en storspelare i alla.

Arbeta för ett hållbart samhälle. De gröna jobben måste bli fler. Alltså tycker jag att Arsenal ska inför avlönade praktikplatser för supportrar till Arsenal. Man kunde ha en sponsrad Arsenal liga i varje land för supprtrar till klubben. Att spela fotboll är väl det grönaste jobb man kan. Arsenal 1 mot Arsenal 2, vilken match. släng dig i väggen Allsvenskan!