Tack
ons 31 mar 2010 kl 21:28
Har man någon gång undrat vilket som är världens bästa lag, så finns det inte längre någon som helst tvekan. Barcelona är det överjävligaste grymmaste laget som har beträtt en fotbollsplan. Utan konkurrens.
Det säger jag inte för att vårt kära Arsenal har blivit utspelat i stor stil utan för att det vi fick se var propagandafotboll i samma stil som Nikes reklamer brukar se ut. Messi var för dagen inte fullt så överbra och Zlatan såg ut att kunna missa en laduvägg i första halvlek, men vilket passningsspel. Varenda passning satt på läppen och varenda gubbe sprang som de skulle. När Arsenal försökte avvakta blev vi frånsprungna, när vi försökte stöta fintade de bort oss. Vi hade inte en chans. Vi är ett av världens tio bästa lag, men när ettan kommer på besök så blir det som när Tiger Woods ska möta tian i golf, det blev aldrig match.
Eller hur var det nu? Jo storhetsvansinnet ingrep hos spanjorerna, Efter 2-0 målet byter man ut Zlatan, man förlitar sig på det defensiva spelet och framförallt byter man in Henry alldeles, alldeles för tidigt. Jag tyckte det var väldigt uppenbart att han inte ville gå för fullt. Det kunde vi utnyttja och Walcotts mål var ju sanslöst snyggt, kan vi få se lite mer av det i ligan också tack?
Jag tänker inte gå in på så mycket matchdetaljer, men returen kommer att bli väldigt intressant. Jag tror att vi kommer att få se exakt samma matchbild nere i Spanien. Barcelona har bollinnehavet och Arsenal hoppas att vårt tålamod och vår uthållighet ger oss ett par bollar. Med Fabregas borta försvinner hoppet om att det ska bli så himla snyggt, men fördelen är att vi kan spela grisigt och tätt inpå. Förhoppningsvis är deras två mittbacksavbräck värre än Fabregas frånvaro.
Annars slets man mellan hopp och förtvivlan idag. Utspelade och uträknade. Funderade länge på hur jag skulle skriva min blogg efter en förlust och kan nu bara konstatera att vi aldrig ska räkna ut detta Arsenal. Oavsett om det räcker hela vägen förbi Barcelona på tisdag så visade vi att vi inte ger upp och den känslan måste grabbarna ta med sig. Det finns inget lag i världen jag hellre håller på än Arsenal. Än en gång är det jag som ödmjukt ska böja mig för vad laget kan göra.
Jag smiskar mig själv tre gånger i stjärten för att någonsin ha tvivlat.
Henry. Vad säger man, det mottagandet han fick var han värd och mycket mer. Ett tag såg det ut som det fanns en liten tår i ögonvrån. På han, inte mig. Man är väl inte en fontän heller.
Ni medlemmar i Arsenal Sweden är fantastiska. Ryktet om Bradys statistik har nu nått er och insamlingen till en resa till Barcelona har nu börjat. En del av er vill ha del av kakan och det kan ni få om ni kan visa upp samma statistik över en lång tidsperiod. I Bradys fall snackar vi över trettio års resande. Då är det statistiskt säkerställt enligt Sifo att Arsenal inte förlorar när Brady är på plats. Två gånger är tur/tillfälligheter, men 40-50? Ge Brady resan, jag ger 200 spänn.