Fruktar det värsta
tis 19 apr 2011 kl 21:28
Jag sitter bergsäkert fast i mitt varannandagsbloggande och delvis beror det på att jag håller på att tappa intresset för den här säsongen. Jag vet att det inte är över, jag sitter och glor på varje match i hopp om att vi ska se en attitydförändring hos spelarna, lite jävlaranamma från bänken och lite "jobba eller ut"-ultimatum i pressen.
Ändå känns det som om att all luften gått ur en. Arsenal har blandat och gett så mycket denna säsongen och förstört allting på sin egen hemmaplan, det stadium som ska vara vår borg och som dessutom Arsenaliserats just för att vi ska känna oss hemma. Spelarna hinner kanske aldrig märka det där när de kör ner i garaget och möts av en grön luddig dinosauriejävel på väg intill omklädningsrummen. Ett omklädningsrum som är kliniskt fritt från Arsenals historia. Det borde egentligen vara pyntat med kloka citat från gamla mästare och bilder på Arsenallag som vunnit något, det kanske gör något litet.
Liverpool har en psykskylt i spelargången in till planen där det står "This is Anfield", en mening som ska ge motståndarna en liten tankeställare om att de är på bortaplan och möter det mäktiga Liverpool. Vi borde ha något liknande, kanske i stil med "Bend over - you know we do!"
En annan sak som irriterar med den här säsongen är att titelracet vägrar dö, vi har just blivit given ännu en fribiljett in i det av Newcastle som lyckades hålla 0-0 mot Man U. Det resultatet får blodtrycket att rusa lite, vi har en chans igen.
Tottenham imorgon brukar vara en match där vi tar kryss på WHL och vinner hemma, tillräckligt bra för att kunna hålla dem på armlängds avstånd på bästa storebrorsmanér, men nu är det krig. Redknapps lag vann på Emirates, deras första vinst på vår hemmaplan på 17? år. Nu ska ordningen återställas och jag vill att varenda spelare med förståelse för rivalitetens allvar för fansen ska stå på plan. Tar spelarna detta som vilken annan match som helst så kan de gå ner i garaget igen och köra hem. Jag vill bara ha krigare, elva Jack Wilsheres om det behövs.
Vinner vi inte ligan så ska vi åtminstone inte ha förlorat mer än de där tre försmädliga poängen mot Spurs. Vi ska ha en St Totteringham´s Day ett par omgångar före slutet och vi ska vinna mot Bolton också för att se till att Man U inte säkrar ligatiteln i matchen på Emirates. Höga krav, men låga förväntningar.
Fabregas har snackat i media igen och klargjort att han inte lämnar Arsenal för någon annan klubb i England och att han inte har bråttom med flytten till Barcelona. Bra, då kan han ju kanske gå den där kursen i lagkapteneri som Vieira säkert håller i.
Det är inte slut ännu, men nog fasen längtar i alla fall jag till sommaren. Jag orkar nog inte se skiten om det inte sker ett mirakel, jag fruktar dock det värsta, Arsenal har nämligen en tendens till att duka bordet med elände nuförtiden.