Finsk spelare - efter igår?
ons 8 jun 2011 kl 21:37
Jag var nästan färdig med mit inlägg för dagen när jag gör juniormisstaget att surfa till en annan sida med samma flik. Nåja det man inte har i huvudet får man ha i fingrarna.
Vi har tydligen landat en finsk U-21landslagsman. Han är antagligen menad att vara backup till Sagna nu när Eboue ser ut att få lämna Arsenal. Man kan undra hur bra han egentligen är när han inte platsade i gårdagens finska A-lag.
Naturligtvis är han en kille satt på tillväxt, problemet kan jag tycka är att han skulle behöva bli utlånad och då har vi ingen backup till Sagna. Att chansa med honom i 20 matcher nästa säsong kan sluta riktigt illa. Vi har inte råd att tappa amatörmål bakåt när vi dessutom släpper till klassmål.
Arsene Wenger har antagligen fler värvningar på gång till backlinjen. Det sägs ikväll att vi hade lagt ett bud på £16m för Phil Jones. Samme Phil Jones som nu troligtvis skriver på för Man U. Man U som inte verkar lita på backupbackarna Smalling/Evans.
Budet visar att Wenger inte bangar för att lägga lite större bud på de spelare han verkligen vill ha. Nu undrar jag förstås vem som istället blir måltavla för Arsenals uppvaktningar. Är vi helt insnöade på backar i Premier League eller kan det bli ännu en fransktalande yngling?
Ärligt talat bryr jag mig inte, jag vill se intentioner, ambitioner och spelare som ger oss hopp om bättre tider. Spelare som distanserar oss från Premier Leagues mittskikt och höjer oss så att vi orkar ta kampen om titeln en hel säsong.
Jag skulle ha nämnt detta för någon dag sen, men ni har väl alla sett Gallas snedtänding i media där han tycker att det var ett misstag av Wenger att låta honom gå. Hur menar han nu, eftersom Gallas mig veterligen har varit en del av ett försvar som släppte in fler mål än Arsenal. Gallas ville heller inte stanna till varje pris eftersom den lön vi erbjöd var för låg. Istället ska vi nog vara glada för att vi sparat enorma summor åt Arsenal. Hur mycket är den här CL-platsen nu värd egentligen...?
Första värvningen gjord, bocka av den i listan över things to do. Nu släppte väl lite av paniken?