Medlemmar: 8834 st.
Visa menyn

Den som väntar på något gott...

peripetie
tis 28 jun 2011 kl 22:22

...väntar alltid för länge känns det som. Det är först i efterhand man kan känna att det inte var så farligt jobbigt att vänta. Nu är det däremot bara en enda lång plåga att invänta det första större nyförvärvet.

Det ryktas om backar, det ryktas om ersättare till Fabregas innan han ens är såld och det ryktas om att Bendtner och Denilson är omöjliga att sälja. De två sistnämnda är som badskor i december, rätt opraktiska och oavsett pris, överprisade. De fyller nämligen ingen funktion.

Det är intressant att målvaktssnacket helt har dött ut om man jämför med för ett år sedan och även om man jämför med januarifönstret. Vi ska lita på Szczesny och Fabianski tydligen. Visst tycker jag nog att de är dugliga målvakter, men toppklass nog att ge oss de där extra fem-sex poängen per säsong? Man U ryktas värva De Gea för nästan £19m. Våra samlade värvningar kommer väl att ligga däromkring så det sätter lite perspektiv på saker om vi sedan inte vinner ligan.

Våra nya bortatröjor har visats upp och jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. De är så icke-Arsenal att man blir mörkrädd. De liknar orienteringsskyltar och med Arsenals överblaffiga jubileumslogga ser det ut som en tidig Adidasoverall tänkt för husvagnsfolk. Har Arsenals folk helt tappat koncepterna för hur bortadräkter ska se ut? Gul tröja med blå inslag är grundformen. Detta kan eventuellt varieras med blå tröjor vart femte år med någon form av gula inslag. Denna är fullt i stil med Pepsitröjan vi hade för några år sedan. Klassiskt fel.

Nina Bracewell-Smith har sagt att hela styrelsen borde ställa sina platser till förfogande och det finns ingen anledning för mig att gå närmare in på vem som har rätt och fel. Jag är bara genuint glad över att vi ännu inte har en inköpsglad miljardär som pumpar in pengar och kräver titlar. Antagligen är det smutsigt spel runt om i styrelsen och alla vill se om sitt eget hus och rädda sitt eget skinn och lika gärna som alla vi supportrar har olika åsikter om hur klubben ska skötas så finns det naturligtvis olika åsikter om hur Arsenal AB ska skötas. Konstigt vore det annars.

Annars kan vi notera att ryktena om Jermaine Defoe till Arsenal vägrar dö. Köp in honom och ha som passopp vid sidlinjen. Eller han ska komma in med lite vinnarmentalitet? Ho ho ha ha.

Några fans har gjort en sak av att Fabregas inte är med och marknadsför det nya bortastället, de säger att det tyder på att han blir såld. Nasri är med på bilderna - betyder det att han stannar? Gibbs är med på bilderna.....

Det är snart dags att förnya era medlemsskap i denna eminenta klubb. Det gör man enklast genom att sätta in 200 kronor på mitt konto så ordnar jag in er bakvägen via kontakter. Hör av er på mail: jagtyckerperipetieförtjänararvode(at)arsenal.se