Medlemmar: 8836 st.
Visa menyn

Ahhh Hill-Wood

peripetie
tis 18 okt 2011 kl 21:38

Vermaelen har haft den goda smaken att skriva på ett nytt kontrakt med Arsenal och Wenger är överlycklig över detta tecken på att vi vänt skutan och kan blicka mot ljusare tider. Jag delar absolut glädjen och det är oerhört viktigt att en spelare som Vermaelen skriver på och visar tro på vårt projekt att bli vinnare igen.

Kontrakt betyder dock inte lika mycket som det gjorde en gång så vi ska nu inte förvänta oss att han stannar karriären ut bara för att han skrivit på. Snarare är det en garanti för oss att vi får betalt för belgaren ifall inte vi är så lyckosamma som vi hoppas att vi ska vara.

Hill-Wood har ju uttalat sig i dagarna om att det i grunden bara är pengar som lockar spelare till andra klubbar och syftar framförallt på Nasri utan att nämna hans namn. Han säger det supportrarna har sagt länge och jag vet inte om det är en särskilt god idé av honom att göra det. Å ena sidan är det bra om styrelsen också delar fansens uppfattning om hur läget är, men å andra sidan vill man på något vis att den synen hålls bakom lyckta dörrar och att man talar artigt, respektfullt och diplomatiskt kring gamla spelare och spelare generellt. Jag tror knappast att det gynnar Arsenals förmåga att locka till sig spelare att han en kavajnisse i leden som bara misstror ens motiv för att spela för klubben. Äh, fan jag är kluven.

Det vankas Champions League imorgon igen och det är väl skönt att matcherna kommer någorlunda tätt igen. Marseille borta är ingen enkel nöt att knäcka, men jag är hoppfull över att vår trend är uppåtgående och en poäng i Franrkike är klart godkänt för att sedan tvåla till grodätarna på hemmaplan.