Medlemmar: 8836 st.
Visa menyn

Här igen

peripetie
tis 8 nov 2011 kl 22:11

Tillbaka från en långhelg i Berlin och förstod på målrapporteringen att jag missade en sjutusan till match. Jag har precis ssett en repris på den och upptäckt att jag inte hade någon som helst anledning att vara orolig för grabbarna medan jag plågades med tysk livesammandrag från Bundesliga. Det var stört omöjligt att hitta en pub som visade Arsenal så det fick bli smskoll. Det är helt otroligt vad nojig man är när man inte kan se matchen live, som om själva tittandet ger någon sorts kontroll.

Van Persie gjorde mål igen och är snart uppe i över 30 mål under kalenderåret 2011. Tydligen har Alan Shearer rekordet med 36 under ett kalenderår och det är två månader kvar. Jag skulle verkligen unna holländaren att slå det rekordet med tanke på han eländiga skadestatistik. Nu får han nämligen visa vad han går för under en längre period. Kung Robin är 50% bättre än tvåan i den statistiken. Men Ballon D´Or blir man bara nominerad till om man spelar i Barcelona.

Vad har exempelvis Fabregas uträttat för att få vara med på den listan? Hade han spelat kvar i Arsenal hade han absolut inte varit aktuell, så bra var varken Arsenals eller hans egen form. Vissa blir nominerade av bara farten typ, guilt by association.

Wilshere har tydligen lovat att stanna hela karriären i Arsenal vilket låter superbra. Åtminstone om han utvecklas i den takt vi hoppas på och om inte Barcelona ringer. Sån är fotbollen idag att jag inte tar sådana uttalanden på allvar. Cynisk är mitt mellannamn.

Förra gången det var landslagsuppehåll såg vi det som en chans att slicka såren och samla trupperna. Denna gången är vi i storform och tycker mest att det är i vägen. Eftersom vi är i bra form så passar Wenger på att kritisera landslagssamlingar som fenomen. Han går som en klocka fransmannen, alltid samma kommentarer vid samma tillfällen.

Yaya Touré har redan fått storhetsvansinne och inbillar sig att Man C kan gå hela säsongen utan att förlora. Kanske dags för honom att ta ett snack med lillbrorsan som kan förklara för honom att det inte går att göra igen. Det finns bara ett lag som är unbeaten och det hade Yaya möjlighet att spela i en gång i tiden. Nu får han helt enkelt nöja sig med att spela i en legoarmé.